715120-2024 - Resultat
Sverige – Företagstjänster: lagstiftning, marknadsföring, rådgivning, rekrytering, tryckning och säkerhet – Mentorskapsinsatser för företag i uppstartsfasen
Meddelande om upphandlings- eller koncessionstilldelning – standardsystem
Tjänster
2. Förfarande
Förfarande
TitelMentorskapsinsatser för företag i uppstartsfasen
BeskrivningNationell samordning och genomförande av ettåriga mentorskapsinsatser i Sveriges regioner. Mentorskapsinsatserna ska genomföras för entreprenörer inom en bredd av branscher och grupper av företagare i uppstartsfasen för att öka omsättningen, tillväxten, och överlevnadsgraden för nystartade företag
Intern identifierareÄ 2024-989
Typ av förfarandeÖppet
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artTjänster
Huvudklassificering (cpv): 79000000 Företagstjänster: lagstiftning, marknadsföring, rådgivning, rekrytering, tryckning och säkerhet
Ytterligare klassificering (cpv): 79400000 Företags- och managementrådgivning samt tillhörande tjänster
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
TitelAnnonserad upphandling
BeskrivningTillväxtverket avser att upphandla mentorskapsinsatser för nyföretagare. Upphandlingen är uppdelad i tre anbudsområden enligt NUTS-indelning. NUTS (Nomenclature des Unités Territoriales Statistiques) är den regionala indelning efter yta och befolkningsstorlek som används inom EU för statistikredovisning. I Sverige utgörs NUTS 1 av tre landsdelar, NUTS 2 av riksområden och NUTS 3 av län.
Del (anbudsområde)LOT-0002
Titel1. Svar på krav (föredraget alternativ)
BeskrivningTillväxtverket avser att upphandla mentorskapsinsatser för nyföretagare. Upphandlingen är uppdelad i tre anbudsområden enligt NUTS-indelning.