71517-2022 - PlaneringSverige-Simrishamn: Tjänster för drift av anläggning
Förhandsmeddelande
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
RFI - Driftentreprenad avseende fritidsanläggningar i Simrishamns kommun
Referensnummer: 22/2
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
79993100 Tjänster för drift av anläggning
II.1.4.
Kort beskrivning
Kommunen genomför en RFI för att samla in information om den aktuella marknaden, informera om att en upphandlingsprocess är påbörjad samt lyfta fram ett antal förbättringsområden:
• Transparens i entreprenörens redovisning av kostnader och intäkter
• Löpande utvärdering av driften vad gäller målgruppernas nöjdhet
• Förtydligande av ansvarsfördelningen mellan kommun och
entreprenör
• Bättre flexibilitet i förhållande till föreningars- och allmänhetens
behov
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
92000000 Fritids-, kultur- och sporttjänster, 98350000 Kultur- och fritidstjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
RFI -Request for information.