71528-2022 - KonkurrensutsättningSverige-Lilla Edet: Programvaruutvecklingstjänster för affärstransaktioner och personliga affärer
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ekonomisystem
Referensnummer: 22/4
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
72212400 Programvaruutvecklingstjänster för affärstransaktioner och personliga affärer
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar införande av ett nytt ekonomisystem. Avtalet innefattar nyttjanderätt till programvaran, implementation, löpande underhåll och samt uppgradering under avtalsperioden. Dessutom systemdrift, support samt möjlighet till lämpliga extratjänster och tilläggsfunktioner.
Upphandlingen genomförs i två steg som ett urvalsförfarande där alla kan ansöka om att få delta, men endast Anbudssökande som av den upphandlande myndigheten inbjudits till att lämna anbud, får lämna anbud.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
48400000 Programvara för affärstransaktioner och personliga affärer, 48440000 Programvara för finansiell analys och redovisning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen