2. Förfarande
Förfarande
Titel: Hämtning, transport och behandling av verksamhetsavfall
Beskrivning: Upphandlingen omfattar hämtning, sortering, kategorisering, borttransport, avlämning, registrering och betalning för avfall till slutlig behandling för de egna avfall som produceras i verksamheterna inklusive farligt avfall (FA). Leverantören kommer att ansvara för uthyrning av behållare/kärl/container, tömning, bortforsling och även behandling av avfall i form av återvinning, förbränning eller återanvändning (cirkulärekonomi). Leverantören ska via fullmakt ansvara för hela processen av farligt avfall som produceras dvs. kategorisering, paketering, rapportering, transportering och behandling.
Intern identifierare: 24SVOA1395
Typ av förfarande: Förhandlat förfarande med föregående meddelande om upphandling/under konkurrens
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 90511300 Insamling av avfall
Ytterligare klassificering (cpv): 90512000 Avfallstransport, 90513000 Hantering av ofarligt avfall, 90513500 Behandling och disponering av förorenade vätskor, 90514000 Återvinning av avfall
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Intern identifierare: Hämtning, transport och behandling av verksamhetsavfall