Typ av upphandlande myndighet Departement eller annan central, regional eller lokal statlig myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Upphandling av ved - Götaland
Referensnummer: FM2022-9316
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 03410000 Trä
II.1.4.
Kort beskrivning
Försvarsmakten har behov av att köpa brännved till eldning i tältkaminer i samband med övning och utbildning till Försvarsmaktens verksamheter i Götaland. Brännveden ska levereras till Försvarsmaktens verksamhetsorter i Götaland, se kapitel 1.3 nedan. Försvarsmakten har för avsikt att teckna ramavtal med en (1) leverantör på ett eller flera geografiska område i Götaland och tilldelning kommer att ske separat inom varje geografiskt område. Delat anbud är tillåtet innebärande att Försvarsmakten kan komma att tilldela ramavtal till flera olika leverantörer på flera områden.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 03410000 Trä, 03413000 Brännved
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlingens värde omfattar uppskattningsvis totalt ca 600 kubikmeter brännved (stjälpt ved i 1 kubikmeter storsäck och 40 L säckar) per år för Försvarsmaktens verksamheter i Götaland.