2. Förfarande
Förfarande
Titel: Support och underhållstjänster avseende kundinformationssystem för Gävle Energi AB
Beskrivning: Syfte med upphandlingen är att få till stånd ramavtal avseende löpande support och underhållstjänster för kundinformationssystemet Business For Utilities Suite (BFUS). Exempelvis support avseende användande och konfigurering av BFUS och underhåll av befintlig installation, då till exempel olika förändringar sker i omgivande system som har integrationer med BFUS.
Intern identifierare: 49248
Typ av förfarande: Förhandlat förfarande med föregående meddelande om upphandling/under konkurrens
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 72250000 System- och stödtjänster
Ytterligare klassificering (cpv): 72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd, 72220000 Systemtjänster och tekniska konsulttjänster
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Intern identifierare: Support och underhållstjänster avseende kundinformationssystem för Gävle Energi AB