715434-2023 - ÄndringSverige-Göteborg: Anläggningsarbeten för magasin
Rättelse
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Nya magasin för Kulturnämndens samlingar
Referensnummer: 0019/19
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45213220 Anläggningsarbeten för magasin
II.1.4.
Kort beskrivning
Förfrågan avser nybyggnation av magasin. Bedömd total bruttoarea (BTA) uppgår till ca 19 000 m2.
Byggnaden ska vara hållbar och energieffektiv. Egen elenergi produceras genom solpaneler på tak. Byggnaden ska ha en hög brandsäkerhet och skyddsklass.
Den största delen av byggnaden kommer bestå av magasin. För att utnyttja rumsvolymer effektivt kommer inredning med mobil förvaring.
Utöver magasinen ska det finns konservatorsateljéer, fotoateljé, inlastning och rum för skadedjurssanering, m.m.