715468-2024 - Konkurrensutsättning
Sverige – Medicinska specialisttjänster – Radiologiska tjänster
Meddelande om upphandling – förenklat system
Tjänster
2. Förfarande
Förfarande
Titel: Radiologiska tjänster
Beskrivning: Upphandlingen omfattar att tillhandahålla tjänster inom medicinsk radiologi för i huvudsak närakuter, mindre sjukhus, primärvård och geriatrik i Region Stockholms egen regi samt verksamheter som har vårdavtal med Region Stockholm. En närmare beskrivning av tjänsten framgår av upphandlingsdokumenten i övrigt. Upphandlande myndighet är Hälso- och sjukvårdsnämnden inom Region Stockholm.
Intern identifierare: HSN 2023–0773
Typ av förfarande: Annat förfarande i ett steg
Förfarandets viktigaste kännetecken: Beskrivning av förfarandet (svenska): Alla leverantörer kan lämna anbud i denna Upphandling i enlighet med vad som närmare framgår i denna Anbudsinfordran. Upphandlingen genomförs i ett steg vilket innebär att Anbudsgivare ska lämna in anbud senast sista anbudsdagen. Efter anbudsöppning genomförs prövning och utvärdering av de anbud som inkommit i rätt tid. Prövningen och utvärderingen kommer att genomföras med utgångspunkt i de uppgifter som Anbudsgivaren redovisat i sitt anbud. Prövning och utvärdering genomförs per Objekt i enlighet med vad som närmare framgår av Anbudsinfordran.
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 85121200 Medicinska specialisttjänster
Ytterligare klassificering (cpv): 85100000 Hälsovårdstjänster
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0000
Optioner:
Beskrivning av alternativen: [Endast Objekt 5] Optioner: MR och DT Dalen [Endast Objekt 4] Optioner: MR Handen [Endast Objekt 3] DT Kranskärl För närmare information om optionerna se punkten 18 i Förlaga till Huvuddokument.