Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Transport och behandling av farligt avfall
Referensnummer: TN 2022/3801
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 90500000 Avfallstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar transport, mottagning, hantering och mellanlagring av farligt avfall för vidare hantering och behandling av avfallet. För omhändertagandet på anläggning ska anbudsgivaren presentera lämplig anläggning för omhändertagandet enligt gällande lagar, tillståndskrav, regler och myndighetsbeslut. Nuvarande anläggning som Regionen upplåter, kommer att avvecklas.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 90510000 Avfallshantering, 90512000 Avfallstransport, 90520000 Hantering av radioaktivt, giftigt, medicinskt och farligt avfall
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen