71559-2022 - KonkurrensutsättningSverige-Pajala: Avfallstransport
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Avfallshantering med fjärrtransporter
Referensnummer: 2021-0711
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
90512000 Avfallstransport
II.1.4.
Kort beskrivning
Denna upphandling avser avfallshantering med transporter av fraktionerna hushållsavfall och grovavfall för Pajala Kommun.
Avtalsperioden omfattar perioden 2022-05-01 tom 2025-04-30 med möjlighet för beställare att förlänga avtalstid i ytterligare två (2) år tom 2027-04-30
Uppdraget gäller under perioden maj-oktober men avrop resterande del av året kan förekomma.
Förlängning av avtal ska ske senast 6 månader innan avtalet upphör att gälla.
Sista anbudsdag
Anbud ska vara oss tillhanda senast 2022-03-06 kl 23.59.
Anbud ska grunda sig på de förutsättningar och villkor som anges i förfrågnings underlaget.Anbud som inkommer efter anbudstidens utgång får inte prövas.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Denna upphandling avser avfallshantering med transporter för Pajala Kommun.
Allmän orientering
Den upphandlande myndigheten är Pajala kommun. Upphandlingen administreras av Sektor teknik och service, kommunalteknik.
Pajala kommun inbjuder till anbudsgivning gällande Avfallshantering med fjärrtransporter med referensnummer 2021-0711, enligt nedanstående instruktioner och bifogade handlingar.
Upphandlingsobjekt
Avtalsperiod
Upphandlande myndighet/Beställare
Pajala KommunSektor teknik och service984 85 PajalaOrg.nr: 212000-2718
Upphandlingsförfarande
Öppet förfarande enligt lag (2016:1145) om offentlig upphandling.