See the notice on TED website
2. Förfarande
Förfarande
Titel: Byggtjänster
Beskrivning: Målet med upphandlingen är att teckna avtal som svarar mot RISE behov av Byggtjänster. Avtal Planeras tecknas med två (2) leverantörer per geografiskt område, under förutsättning att det finns leverantörer som uppfyller obligatorisk krav. Se nedan för antalet leverantörer per delområde. Region Syd - två leverantörer • Region Väst - två leverantörer • Region Mälardalen (Öst) - två leverantörer • Region södra Norrland - två leverantörer • Region norra Norrland - två leverantörer
Intern identifierare: 24/124
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 50000000 Reparation och underhåll
Ytterligare klassificering (cpv): 45210000 Byggnadsanläggning, 45232451 Dränerings- och markanläggningar, 45236000 Markanläggning, 45262690 Renovering av byggnader, 45262700 Ombyggnadsarbete, 45262800 Ut- och tillbyggnadsarbeten, 45400000 Färdigställande byggnadsarbeten
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Titel: Generell del
Beskrivning: Målet med upphandlingen är att teckna avtal som svarar mot RISE behov av Byggtjänster. Avtal Planeras tecknas med två (2) leverantörer per geografiskt område, under förutsättning att det finns leverantörer som uppfyller obligatorisk krav. Se nedan för antalet leverantörer per delområde. Region Syd - två leverantörer • Region Väst - två leverantörer • Region Mälardalen (Öst) - två leverantörer • Region södra Norrland - två leverantörer
Del (anbudsområde): LOT-0002
Del (anbudsområde): LOT-0003
Titel: Region Väst
Beskrivning: Målet med upphandlingen är att teckna avtal som svarar mot RISE behov av Byggtjänster. Avtal Planeras tecknas med två (2) leverantörer per geografiskt område, under förutsättning att det finns leverantörer som uppfyller obligatorisk krav
Ytterligare klassificering (cpv): 45262700 Ombyggnadsarbete
Del (anbudsområde): LOT-0004
Titel: Region Syd
Del (anbudsområde): LOT-0005
Titel: Region Mälardalen (Öst)
Ytterligare klassificering (cpv): 45262690 Renovering av byggnader
Del (anbudsområde): LOT-0006
Titel: Region södra Norrland
Del (anbudsområde): LOT-0007
Titel: Region norra Norrland