Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Konservatortjänster
Referensnummer: 22/20
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 92521220 Konservering av föremål
II.1.4.
Kort beskrivning
Denna upphandling avser ramavtal för konserveringsuppdrag på olika konstverk som förvaltas av Lokalförvaltningen i såväl utomhus- som inomhusmiljö. I uppdraget ingår även konsultation/rådgivning samt att upprätta åtgärds- och underhållsplaner enligt beställarens behov.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 92500000 Biblioteks-, arkiverings-, musei- och övriga kulturtjänster, 92521200 Konservering av utställningsföremål och exemplar, 92522000 Konservering av historiska platser och byggnader
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen