See the notice on TED website
2. Förfarande
Förfarande
Titel: Upphandling marknadsintervjuer inflationsförväntningar
Beskrivning: Riksbanken önskar upphandla utförande av marknadsintervjuer avseende inflationsförväntningar. Riksbanken behöver bilda sig en uppfattning om hur inflationen kan förväntas utvecklas i framtiden och få information om olika gruppers inflationsförväntningar. När förväntningar om den framtida prisutvecklingen analyseras är det av intresse att veta vad dessa är baserade på för antaganden.
Intern identifierare: Dnr 2024-00364
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 79311200 Genomförande av undersökningar
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0000