715935-2023 - Konkurrensutsättning
Sverige – Transporter (utom avfallstransport) – Transport av läkemedel och laboratorieprover
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem
Tjänster
2. Förfarande
Förfarande
TitelTransport av läkemedel och laboratorieprover
BeskrivningUpphandlingen avser transport av läkemedel och laboratorieprover inom Arvika kommun. Uppdraget omfattar transport av läkemedel från Apoteket och leveranser genom posten till kommunens särskilda boenden och hemvårdslokaler. Även transport av laboratorieprover från kommunens särskilda boenden och hemvårdlokaler till regionens vårdcentral och sjukhus ingår i den upphandlande tjänsten. Upphandlingen är ett specifikt köp.
Intern identifierareDnr 2023-266
Typ av förfarandeÖppet
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artTjänster
Huvudklassificering (cpv): 60000000 Transporter (utom avfallstransport)
Ytterligare klassificering (cpv): 60100000 Vägtransporter, 60161000 Pakettransporter, 64100000 Post- och budtjänster
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0000