See the notice on TED website
2. Förfarande
Förfarande
Titel: Ramavtal Externa Byggåtgärder
Beskrivning: Upphandling av Externa Byggåtgärder Avbrytande för anbudsområdena Fasad och Fönster Beslut om att avbryta följande anbudsområde har tidigare meddelats. - Anbudsområde fasadrenovering har meddelats 2023-09-15. - Anbudsområde fönsterrenovering har meddelats 2023-09-29. Tilldelningsbeslut för anbudsområdet Takarbeten Kvalificering och utvärdering framgår av bilagorna individuell rapport och utvärdering. Följande anbudsgivare uppfyller samtliga ställda krav och erbjuder de ekonomiskt mest fördelaktiga anbuden: -NP gruppen AB, 1556101-8499 - AB Oskar Jansson Plåt & Smide, 556373-6346
Intern identifierare: SB 2023/359
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Byggentreprenader
Huvudklassificering (cpv): 45260000 Takarbeten och andra byggarbeten som kräver specialkunskaper eller specialverktyg
Ytterligare klassificering (cpv): 44221240 Garageportar, 44233000 Trappor, 44316500 Smide, 45211100 Bygg- och anläggningsarbeten för bostäder, 45261310 Plåtslageri, 45262000 Bygg- och anläggningsarbeten som kräver specialkunskaper eller specialverktyg, med undantag för takarbeten, 45262520 Tegelläggning, 45262900 Balkongarbeten, 45320000 Isoleringsarbeten, 45421130 Montering av dörrar och fönster, 45421132 Montering av fönster, 45443000 Fasadarbeten
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Titel: Takarbeten
Beskrivning: Anbudsområde Takarbeten: Takarbeten plåt-, tegel-, papp- och sedumtak, takavvattning, tillträdesluckor, plåtarbeten E ska kunna utföra övriga i anslutande arbeten, exempel tillträdesluckor, plåtarbeten, taktsäkerhet, hängrännor, stuprör m.m.
Intern identifierare: Takarbeten
Del (anbudsområde): LOT-0002
Titel: Fasadarbeten
Beskrivning: Anbudsområde Fasadarbeten: Fasadarbeten, trappor som sitter i fasad, balkonger, tilläggsisolering inklusive eventuella byte av fönster
Intern identifierare: Fasadarbeten
Del (anbudsområde): LOT-0003
Titel: Fönsterrenovering
Beskrivning: Anbudsområde Fönsterrenovering: Fönsterrenovering, dörrpartier och garageportar (exklusive elektriska portar och smide och plåt)
Intern identifierare: Fönsterrenovering