See the notice on TED website
2. Förfarande
Förfarande
Titel: Säkerhetsteknik inkl service och underhåll
Beskrivning: Upphandling av larm-, kamera- och passersystem enligt LUFS Ellevio inbjuder härmed leverantörer att ansöka om att lämna anbud på larm, kamera- och passersystem. Upphandlingen genomförs enligt lagen (2011:1029) om upphandling på försvars- och säkerhetsområdet (LUFS). Beskrivning av upphandlingen: Upphandlingen avser tecknande av ramavtal för leverans, installation, driftsättning och underhåll av larm-, kamera- och passersystem inklusive tillhörande hårdvara och programvara. Syftet är att säkerställa en långsiktig och kostnadseffektiv lösning för trygghet och säkerhet inom Ellevios Stationer, kontor samt andra viktiga fastigheter. Ramavtalet omfattar: Leverans av utrustning för inbrottslarm, passersystem och kameraövervakning (CCTV)Installation, driftsättning och integration av systemService, support, förebyggande och avhjälpande underhållReservdelar, uppgraderingar och tilläggsutrustning under avtalstidenTeknisk dokumentation samt utbildning av drift- och användarpersonalFör att säkerställa lokal närvaro och flexibilitet delas upphandlingen in i fyra geografiska avtalsområden som motsvarar Ellevios nuvarande uppdelning av nätområden: · Avtalsområde 1, Stockholm · Avtalsområde 2, Södra Norrland · Avtalsområde 3, Västra Svealand · Avtalsområde 4, Västkusten Anbud kan lämnas för ett eller flera områden. För mer detaljer om geografisk omfattning, se bifogad karta. Avtalstid: Ramavtalet tecknas för fyra (4) år] med möjlighet till förlängning. Särskilda krav Leverantören ska: Leverantören ska vara Certifierad Anläggarfirma Inbrottslarm, enl SSF 1015, för lägst larmklass 3 och inneha polistillstånd för installationer av inbrottslarm i lägst larmklass 3.Leverantören ska Behöriga Ingenjörer Inbrottslarm som är certifierade enl SSF 1016 för lägst larmklass 3.Leverantören ska vara Certifierad Anläggarfirma Kamerabevakning enl SSF 1061 Leverantören ska Behöriga Ingenjörer Kamerabevakning som är certifierade enl SSF 1062.Kunna uppfylla krav enligt säkerhetsskyddslagen (2018:585) samt tillhörande föreskrifter.Ha dokumenterad erfarenhet av uppdrag kopplade till samhällsviktig verksamhet. Anbudssökande ska även kunna uppvisa 3 referensuppdrag som innehåller över 50 uppkopplade larmanläggningar samt mer än 10 anläggningar med kamerauppkopplingar de senaste 3 åren. Lämnade referenser får komplettera varandra, dvs totalt sett ska lämnade referenser styrka anbudssökandes erfarenhet av samtliga arbetsmoment enligt ovan. Målet är att avtalet ska bidra till trygghet för Ellevios verksamhet, medarbetare och entreprenörer, samt stärka skyddet av samhällsviktig infrastruktur. Avtalet förväntas träda i kraft under q2 2026. En mer detaljerad tidplan kommer framgå av förfrågningsunderlaget. Sannolikt kommer det krävas upprättande av ett säkerhetsskyddsavtal mellan parterna, exakt besked om detta kommer framgå senare i förfrågningsunderlaget.
Typ av förfarande: Förhandlat förfarande med föregående meddelande om upphandling/under konkurrens
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Byggentreprenader
Huvudklassificering (cpv): 45312000 Installation av larmsystem och antenner
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Titel: Säkerhetsteknik inkl service och underhåll - Avtalsområde 1, Stockholm
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:120113:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 45312200 Installation av inbrottssystem, 35121700 Larmsystem
Optioner:
Beskrivning av alternativen: Kommer framgå av förfrågningsunderlaget.
Del (anbudsområde): LOT-0002
Titel: Säkerhetsteknik inkl service och underhåll - Avtalsområde 2, Södra Norrland
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:120113:Lot:2
Del (anbudsområde): LOT-0003
Titel: Säkerhetsteknik inkl service och underhåll - Avtalsområde 3, Västra Svealand
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:120113:Lot:3
Del (anbudsområde): LOT-0004
Titel: Säkerhetsteknik inkl service och underhåll - Avtalsområde 4, Västkusten
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:120113:Lot:4