716524-2023 - Konkurrensutsättning
Sverige – Undervisning och utbildning – Upphandling av kommunal vuxenutbildning till Stockholms stad
Meddelande om upphandling – förenklat system
Tjänster
2. Förfarande
Förfarande
TitelUpphandling av kommunal vuxenutbildning till Stockholms stad
BeskrivningArbetsmarknadsnämnden i Stockholms stad bjuder in intresserade leverantörer att lämna anbud i upphandling av Kommunal vuxenutbildning till Stockholms stad. Stockholms stads vuxenutbildning utförs för närvarande i egen regi och hos 12 upphandlade utbildningsanordnare. Under 2022 deltog cirka 43 000 individer i kommunal vuxenutbildning.
Intern identifierareAMF 2023/341
Typ av förfarandeAnnat förfarande i ett steg
Förfarandets viktigaste känneteckenUpphandlingen genomförs enligt LOU 19 kap. bilaga 2
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artTjänster
Huvudklassificering (cpv): 80000000 Undervisning och utbildning
Ytterligare klassificering (cpv): 80400000 Vuxen- och annan undervisning, 80500000 Utbildningstjänster, 80530000 Yrkesutbildning
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
BeskrivningSe upphandlingsdokumet
Intern identifierareUpphandling av kommunal vuxenutbildning till Stockholms stad