716544-2022 - KonkurrensutsättningSverige-Göteborg: Översättartjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Översättningstjänster
Referensnummer: EUI 21 084
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
79530000 Översättartjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandling av översättningstjänster inom delområdena:
1. Översättning – svenska till engelska
2. Översättningsbyråtjänster
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 14 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
Anbud får lämnas för alla delar
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Del nr: 1 Översättning svenska-engelska
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Översättning – svenska till engelska
a) Allmänna texter (3 kontrakt)
b) Juridiska och verksamhetsrelaterade texter (2 kontrakt)
c) Populärvetenskapliga texter med stilistiska krav (6 kontrakt)
Del nr: Översättningsbyråtjänster
Översättningsbyråtjänster (1 kontrakt)
Översättning till/från övriga språk än svenska-engelska
Filhantering, konvertering, layout m.m.