2. Förfarande
Förfarande
Titel: Miljötekniska undersökningar av förorenade områden
Beskrivning: Denna upphandling avser miljötekniska undersökningar till länsstyrelsen i Östergötlands län. Länsstyrelsen kommer att använda ramavtalet när Naturvårdsverket har beviljat bidrag, helt eller delvis, för att utföra verifierande provtagning, undersökning enligt MIFO fas 2, förstudie eller i vissa fall även huvudstudier av förorenade områden där efterbehandlingsansvar helt eller delvis saknas enligt miljöbalken. Länsstyrelsen ansvarar för genomförandet av undersökningar och utredningar inom ramavtalet. Undersökningar och utredningar berör främst projekttidens tidiga skeden men det kan även förekomma fördjupade utredningar i huvudstudieskedet. Länsstyrelsen kan även använda ramavtalet för inventering enligt MIFO fas 1. Länsstyrelsen i Östergötland har fått bidrag för verifierande provtagningar av PFAS och sediment från Naturvårdsverket för 2024 och 2025.
Intern identifierare: 13966-2023
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 71313000 Miljötekniska konsulttjänster
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0000
Titel: Generell del