716684-2022 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Bränslen
Meddelande om upphandling – försörjningssektorerna
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Drivmedel för fordon samt eldningsolja
Referensnummer: SDA 2022-01415
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
09100000 Bränslen
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar bulkleverans av bränslen och Adblue till Swedavias tio (10) flygplatser. Upphandlingen är fördelad på två delar:
Kategori A - fossila bränslen, drivmedel inom reduktionsplikten
Kategori B - fossilfria bränslen, HVO100 och RME100, både som drivmedel och eldningsolja, samt Adblue.
Swedavia avser att upphandla ett ramavtal med en leverantör per kategori.
”För de fall att anbudsansökande företag vill använda sig av European Single Procurement Document (ESPD) kommer Swedavia möjliggöra för detta genom att på begäran skicka ut dokumentet till det anbudssökande företaget. I de fall anbudssökande har för avsikt att använda sig av annans kapacitet, ska även dessa fylla i en ESPD.  Dokumentet kan sedan fyllas i och bifogas anbudsansökningen. Användandet av ESPD är frivilligt.
Kontroll av i ESPD angiven information sker innan tilldelning.”
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 255 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
Anbud får lämnas för alla delar
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Kategori A: Fossila bränslen, drivmedel inom reduktionsplikten
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
09100000 Bränslen, 09130000 Petroleum och destillat
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Enligt upphandlingsunderlagen.
Kategori B: Fossilfria bränslen, HVO100 och RME100, både som drivmedel och eldningsolja, samt Adblue
Del nr: 2