2. Förfarande
Förfarande
Titel: Upphandling av lastsäkringsutrustning
Beskrivning: Försvarsmakten har behov av ramavtal för anskaffning av lastsäkringsutrustning. Lastsäkringsutrustningen används för Försvarsmaktens samtliga försvarsgrenar; armén, marinen, flygvapnet och Hemvärnet. Användningsområdet för utrustningen kan sålunda vara för frakt av materiel såväl på land, som till sjöss och luft. Försvarsmakten avser att teckna ramavtal med en (1) leverantör på två (2) år, med möjlighet till förlängning av ramavtalet i ytterligare två (2) år
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Varor
Huvudklassificering (cpv): 34920000 Vägutrustning
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:103108:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 34930000 Marin utrustning, 34940000 Järnvägsmateriel, 34960000 Flygplatsutrustning, 34950000 Bärande utrustning, 34990000 Regler-, säkerhets-, signal- och belysningsutrustning, 35400000 Militärfordon och tillhörande delar, 34000000 Transportutrustning och transporthjälpmedel