Typ av upphandlande myndighet Statligt organ eller förbundsorgan
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Kontorsmöbler
Referensnummer: 18/109
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 39130000 Kontorsmöbler
II.1.4.
Kort beskrivning
Akademiska Hus har för avsikt att teckna ramavtal med en (1) ramavtalsleverantör som kan leverera och tillgodose vårt behov av kontorsmöbler som exempelvis arbetsstolar, förvaringslösningar för arkiv, klädförvaring och småfacksskåp, möbler för arbete och förvaring, möbler för möten och paus, källsorteringsenheter, skåp för hängmappar och ritningar, textila mattor med mera.
Ramavtalsleverantören ska kunna tillgodose hela Akademiska Hus behov av kontorsmöbler och kunna leverera varor till samtliga Akademiska Hus verksamhetsorter.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 39111100 Snurrstolar, 39120000 Bord, skåp, skrivbord och bokhyllor, 39121100 Skrivbord, 39131000 Kontorshyllor, 39132100 Dokumentskåp, 39132300 Hängmappar, 39134000 Datormöbler, 39136000 Klädhängare, 39143113 Hemtextilier för särskilda ändamål
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen