717375-2023 - ResultatSverige-Umeå: Medicinsk utrustning
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Analyser - Blodsmitta och Serologi
Referensnummer: HSN 425-2023
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
33100000 Medicinsk utrustning
II.1.4.
Kort beskrivning
Denna upphandling avser tecknande av ramavtal för serologisk screening och diagnostik av hepatit A, B och C, HIV, HTLV, syfilis, CMV, EBV, rubella, toxoplasma, och SARS-CoV-2.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
33100000 Medicinsk utrustning, 33696000 Reagens och kontrastmedel
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Följande analyser ska ingå:
HAV IgG, HAV IgM, Anti-CMV, EBV EBNA-1 IgG, EBV VCA IgG, EBV VCA IgM  HBsAg, Anti-HBc IgG, Anti-HBs, HBsAg Kvantitativ, Anti-HBc IgM, HBeAg, Anti-Hbe, HIVCO, anti-HCV, HTLV-I/II, Rubella IgG, Syfilis TP, Toxo IgG, Toxo IgM, SARS-CoV-2 IgG (riktade mot nukleokapsidantigenet), SARS-CoV-2 IgG kvantitativ (riktade mot spikeantigenet).
Takvolymen för Ramavtalet är sexhundrafemtio tusen (650000) stycken analyser.