717415-2023 - ResultatSverige-Helsingborg: Eldistribution och tillhörande tjänster
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Elhandel
Referensnummer: 23/4
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
65300000 Eldistribution och tillhörande tjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Helsingborgshem AB inbjuder intresserade marknadsaktörer att lämna anbud på denna upphandling avseende leverans av fastighetsel till hela Helsingborgshems bestånd.
Upphandlingen omfattar elkraft till ca 675 anläggningar (mätpunkter). Den samlade elförbrukningen bedöms uppgå till ca 16 GWh per år.
Uppdraget avser fysisk leverans av el till spotpris samt en finansiell portfölj, i vilken antagen leverantör prissäkrar lägst på veckobasis.
Uppdraget avser en totalleverans inklusive balansansvar.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
09310000 Elektricitet, 71314000 Energi och tillhörande tjänster, 71314200 Energiförvaltning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen