71750-2022 - KonkurrensutsättningSverige-Boden: Byggkonsulttjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
tekniska konsulter 2021 - Byggledare Hus
Referensnummer: SBN 2021/772
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71315200 Byggkonsulttjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser ramavtal för Tekniska konsulter Byggledare Hus inom Bodens kommun.
Uppdrag som kan komma att avropas från tecknat ramavtal kan t.ex. avse byggledning
för husbyggnadsentreprenader.
Med byggledare avses person som kan vara ansvarig för uppföljning av planering, genomförande, ekonomi, tid- och resurssättning etc. Byggledaren är underställd projektledaren och ska vara projektledarens förlängda arm i projektet. Byggledaren ska ha tillräckliga tekniska kunskaper inom kompetensområdet Husbyggnad och ska kunna fungera som tekniskt sakkunnig i projektet.
Omfattningen och karaktären på byggledarens uppdrag kan komma att variera under avtalsperioden beroende på det aktuella projektets specifika förutsättningar.
Närmare beskrivning av uppdraget finns i handling 07.3 Uppdragsbeskrivning.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 4 800 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
71310000 Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster, 71312000 Byggnadsteknisk rådgivning, 71315200 Byggkonsulttjänster, 71315210 Rådgivning i samband med byggnadsteknik, 71318000 Byggtekniska konsulttjänster och rådgivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen