717634-2023 - ResultatSverige-Ludvika: Organisering av seminarier
Sociala tjänster och andra särskilda tjänster – offentliga kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ljus, ljud och events
Referensnummer: GNU 2023/57
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
79951000 Organisering av seminarier
II.1.4.
Kort beskrivning
Beställare arrangerar årligen ett antal arrangemang, både stora och små. Vissa arrangemang återkommer årligen medan andra sker endast vid ett tillfälle.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Delområde 1, Avesta - Ljud, ljus scentekniker vid evenemang upp till ca 200 pers
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
79951000 Organisering av seminarier, 92370000 Ljudteknikertjänster, 92320000 Drift av konstinrättning, 79950000 Tjänster för organisering av utställningar, mässor och kongresser, 79956000 Anordnande av mässor och utställningar, 79954000 Festarrangemang, 79953000 Festivalarrangemang, 79952000 Evenemang, 79952100 Anordnande av kulturevenemang
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Uppdragen ser ofta helt olika ut och har olika förutsättningar som kräver att leverantören har hög kreativitet, flexibilitet och ställer stora krav på vana att arbeta med barn, ungdomar och vuxna. Detta innebär att leverantören måste ha en organisation som är flexibel avseende personalens kompetens och antal resurser. Det behöver dock inte innebära att leverantören har all kompetens och resurser hos egenanställd personal utan ska kunna ta in den kompetens som erfordras från angivna underleverantörer.
Delområde 2, Borlänge - Ljud, ljus scentekniker vid evenemang upp till ca 200 pers
Del nr: 2
Delområde 3, Ludvika - Ljud, ljus scentekniker vid evenemang upp till ca 200 pers
Del nr: 3
Delområde 4, Avesta - Ljud, ljus scentekniker vid evenemang upp till ca 500 pers
Del nr: 4
Delområde 5, Borlänge - Ljud, ljus scentekniker vid evenemang upp till ca 500 pers
Del nr: 5
Delområde 6, Ludvika - Ljud, ljus scentekniker vid evenemang upp till ca 500 pers
Del nr: 6
Delområde 7, Samtliga - Ljud, ljus, scentekniker, scen vid större evenemang
Del nr: 7