717661-2022 - ResultatSverige-Kungsbacka: Tekniska planeringstjänster
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Tekniska konsulter - Plankonsulter
Referensnummer: 20/164
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71356400 Tekniska planeringstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser externa konsulter inom området samhällsplanering.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
71310000 Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster, 71400000 Stadsplanering och landskapsvård
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
AUA.3 Orientering om projektet och uppdraget
Upphandlingen omfattar utformning av bostadsområden, områden vid skolor och förskolor, områden vid vårdbyggnader, park- och naturområden, torg och allmänna platser och övriga exploateringsområden samt utformningen av väg- och gatuprojekt.
Avtalsområde 1: Planprogram och detaljplanerKonsulten ska upprätta planhandlingar i olika skeden av planprocessen. Uppdraget kan också handla om att projektleda och samordna planprojekt. Uppdragens komplexitet ställer stora krav på kompetens och kunskap om samhällsplanering och PBL.
Avtalsområde 2: Vision, illustration samt idé och gestaltningI uppdragen ingår gestaltnings- och visionsskisser i olika skeden av samhällsplaneringen. Det kan även handla om att ta fram illustrationer, både i 2D och 3D, som underlag till planutredningar i olika skeden.
Uppdragens komplexitet ställer stora krav på analys- och gestaltningsförmåga och kunskap om samhällsplanering.
De specifika krav på kompetens och erfarenhet som gäller inom respektive avtalsområde framgår under rubrik Avtalsområde 1, Leverantörens uppdragsorganisation - krav på personalens kompetens och erfarenhet och rubrik Avtalsområde 2, Leverantörens uppdragsorganisation - krav på personalens kompetens och erfarenhet under punkt AUB.51 Prövning av anbudsgivare.
Med ramavtalen som grund kommer avrop att göras för varje uppdrag, där omfattning och övriga förutsättningar preciseras.
Anbud är delbart på sådant sätt att anbud kan avse ett eller flera avtalsområden och beställaren avser att anta maximalt tre (3) leverantörer inom respektive avtalsområde, beroende på leverantörernas sammantagna kapacitet och under förutsättning att tillräckligt många kvalificerade anbud inkommit.
Avrop kommer att ske enligt AUC.13 Förutsättningar.
Överlåtelse av avtalLeverantören får inte utan kommunens skriftliga medgivande överlåta, upplåta eller pantsätta rättigheter eller skyldigheter enligt avtal.
Volym
Omfattningen är baserad på tidigare års statistik totalt för samtliga avtalsområden ovan, någon fördelning per delområde kan inte anges. Beställaren förbinder sig inte att avropa bestämd kvantitet eller värde.
Beräknat värde under avtalsperioden är ca 7 000 000 SEK.
AUB.21 Tillhandahållande av förfrågningsunderlag
Denna upphandling har offentliggjorts och publicerats i allmänt tillgänglig databas, på beställarens hemsida, samt i förekommande fall i Official Journal (TED). Beställaren använder i denna upphandling elektronisk anbudsgivning via upphandlingssystemet TendSign. Anbudsgivare som vill delta ska lämna in elektroniskt anbud i systemet. Anbud tas ej emot på annat sätt. Det är anbudsgivarens ansvar att kontrollera att det konto som finns registrerat i TendSign, och genom vilket anbud lämnas, är uppdaterat med aktuella uppgifter såsom organisationsnummer, adress etc. Anbudsgivare får genom TendSign:
Tillkommande information.
Kontroll av att alla frågor ställda i upphandlingsdokument är besvarade vid avlämnandet
För tillgång till systemet krävs en inloggning. Användarnamn och lösenord erhålls genom att göra en enkel registrering på www.tendsign.com. Det är kostnadsfritt för leverantörer att använda systemet och att lämna anbud. Efter genomförd registrering fås omedelbar tillgång till systemet. Har ni frågor eller behöver support kring hanteringen av systemet går det bra att kontakta TendSigns support, tendsignsupport@mercell.com