717694-2022 - KonkurrensutsättningSverige-Östersund: Laboratorieutrustning, optisk utrustning och precisionsutrustning (exkl. glas)
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Styrsystem till 5st hydrauliska materialprovningsmaskiner, tillverkade av MTS.
Referensnummer: MIUN 2022/2707
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
38000000 Laboratorieutrustning, optisk utrustning och precisionsutrustning (exkl. glas)
II.1.4.
Kort beskrivning
Mittuniversitetet vill säkra vår förmåga att fortsätta vara en ledande aktör inom materialforskning.
Institutionen för ingenjörsvetenskap, matematik och ämnesdidaktik behöver därför uppdatera våra servohydrauliska materialprovnings-maskiner med ett nytt styrsystem, då det vi har är föråldrat och inte längre bör uppdateras.
Vårt behov är därför nytt styrsystem till de fem hydrauliska materialprovningsmaskiner som är av fabrikat MTS.
Maskinerna är placerade i T-Huset , Holmgatan 10, Mittuniversitetet, Campus Sundsvall.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 1 500 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
38000000 Laboratorieutrustning, optisk utrustning och precisionsutrustning (exkl. glas), 38500000 Apparater för kontroll och provning, 38540000 Maskiner och apparater för provning och mätning, 38542000 Servohydrauliska testapparater, 71632000 Teknisk provning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Beskrivning av våra fem hydrauliska materialprovningsmaskiner till vilka vi söker ett nytt styrsystem.
Bild 1-3: Fyra av våra provningsmaskiner från MTS.
Vi har sammanlagt fem hydrauliska material provningsmaskiner av fabrikat MTS som behöver nytt styrsystem
Två av maskinerna är av typen i bild 1 och en vardera av maskinerna i bild 2 och 3.
Maskinerna av den typ som återfinns i bild 1 står i separata rum.
De övriga maskinerna står i en grupp samlad inom 5 m.
Samtliga maskiner kontrolleras av servohydraulik 24 VDC och matas från en central pump med separat styrning.
Deras maximala last är mellan 25 och 100 kN.
Maskinerna används både för enkel manuell provning och för provserier med automatisk styrning. i drag, tryck, alternerande, utmattning och spricktillväxt.
Mer information och bilder som visar provningsmaskinerna finner ni i bilaga 1.