71776-2022 - KonkurrensutsättningSverige-Visby: Arkitekttjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Arkitekt, tekniska konsulter och besiktningsman
Referensnummer: 2002-003
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71200000 Arkitekttjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Välkommen att lämna anbud i AB Gotlandshems upphandling av ramavtal omfattande arkitekt, tekniska konsulttjänster och besiktningsmän.
Uppdrag utförs löpande. Omfattar nyproduktion, renovering, samt om- och tillbyggnad av främst flerbostadshus. Det kan vara områden som ska nyetableras, förtätningar och renoveringar/ombyggnation i beställarens bostadsområden. Upphandlingen är indelad i 15 anbudsområden. Anbudsgivare kan välja att lämna anbud i ett eller flera anbudsområden.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
71210000 Arkitektoniska konsulttjänster, 71242000 Projektering och formgivning, kostnadsuppskattning, 71310000 Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster, 71313000 Miljötekniska konsulttjänster, 71313200 Konsulttjänster för ljudisolering och akustik, 71314000 Energi och tillhörande tjänster, 71314100 Tjänster på elområdet, 71315000 Byggnadsteknik, 71330000 Diverse byggnadstekniska tjänster, 71630000 Teknisk besiktning och provning, 71631000 Teknisk besiktning, 71800000 Konsulttjänster med avseende på vattenförsörjning och avfall
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen