717807-2024 - Konkurrensutsättning
Sverige – Saneringsutrustning – Saneringslösningar och utrustning för bekämpning av legionella
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem
Varor
2. Förfarande
Förfarande
TitelSaneringslösningar och utrustning för bekämpning av legionella
BeskrivningUpphandlingen omfattar tjänster för rådgivning vid upptäckt av legionellabakterier, samt erbjudande om åtgärdsplan och saneringslösning utifrån de lokala förutsättningarna och förhållandena. Vidare omfattas även hyra/köp av utrustning inkl installation och drift/bevakning av utrustningen och provtagning. Tjänsten förutsätter att personal kan finnas tillgänglig för syn, kontroll och arbete på plats hos beställaren. Avtalet gäller i två (2) år efter avtalsstart med automatisk förlängning med ett år om inte avtal säg upp med tre månaders uppsägningstid. Avtalsstart är planerad till jan/feb 2025. Två leverantörer kommer att antas med fördelningsnyckel som innebär att varje leverantör erhåller 40-60% av uppdragen.
Intern identifierare194/2024
Typ av förfarandeÖppet
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artVaror
Huvudklassificering (cpv): 42924720 Saneringsutrustning
Ytterligare klassificering (cpv): 90000000 Avlopps- och avfallshantering, sanering och miljötjänster, 90920000 Sanering av anläggningar
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
Intern identifierareSaneringslösningar och utrustning för bekämpning av legionella