718129-2022 - PlaneringSverige-Uppsala: Tvätt, disk och rengöringsmedel
Förhandsmeddelande
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Marknadsundersökning avseende RFI - Maskindiskmedel, torkmedel, spolutrustning och service
Referensnummer: KSN-2022-03398
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
39831200 Tvätt, disk och rengöringsmedel
II.1.4.
Kort beskrivning
Förfrågan omfattar köparens behov av maskindiskmedel, torkmedel, rengöringsmedel med mera för storkök. I uppdraget ingår också tillhandahållande, installation, montering och inställning av doseringsutrustning samt service av doseringsutrustning till maskinerna. Doseringsutrustningen skall ställas in av säljaren så att bästa resultat uppnås med minsta möjliga dosering.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
39830000 Rengöringsmedel, 39831210 Maskindiskmedel, 39832000 Diskmedel, 42970000 Delar till diskmaskiner och maskiner för rengöring, påfyllning, paketering eller inslagning, 50700000 Reparation och underhåll av utrustning i byggnader
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen