See the notice on TED website
2. Förfarande
Förfarande
Titel: NVSKK recipientkontrollprogram
Beskrivning: Upphandlingen omfattar avtal avseende genomförande och redovisning av kontrollprogram i marin miljö för Nordvästskånes kustkommitté (NVSKK). Upphandlingen omfattar insamling, provtagning och analys av hydrografi/växtplankton, makroalger och bottenfauna samt analys av miljögifter i musslor och skrubbskädda. Upphandlingen är uppdelad i fyra (4) delområde enligt följande benämningar - Miljögifter - Hydrografi/växtplankton - Bottenfauna - Makroalger.
Intern identifierare: MF 00048/2024
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 71600000 Teknisk provning, analys och konsulttjänster
Ytterligare klassificering (cpv): 71610000 Provning och analys av sammansättning och renhet, 71620000 Analystjänster, 71700000 Övervakning och kontroll, 71900000 Laboratorietjänster, 90700000 Miljötjänster, 90714500 Miljökvalitetskontroll, 90740000 Spårning, övervakning och återställning av förorenande ämnen
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Titel: BOTTENFAUNA
Beskrivning: Provtagning och analys av bottenfauna en gång om året.
Intern identifierare: BOTTENFAUNA
Del (anbudsområde): LOT-0002
Titel: HYDROGRAFI/VÄXTPLANKTON
Beskrivning: Månadsprovtagning av hydrografi/växtplankton
Intern identifierare: HYDROGRAFI/VÄXTPLANKTON
Del (anbudsområde): LOT-0003
Titel: MAKROALGER
Beskrivning: Statusklassning av makroalger utifrån dyktransekt
Intern identifierare: MAKROALGER
Del (anbudsområde): LOT-0004
Titel: MILJÖGIFTER
Beskrivning: Insamling av musslor och skrubbskädda för analys av miljögifter
Intern identifierare: MILJÖGIFTER