See the notice on TED website
2. Förfarande
Förfarande
Titel: Väktar- och skyddsvaktstjänster
Beskrivning: Ellevio inbjuder härmed leverantörer att ansöka om att lämna anbud på väktar- och skyddsvaktstjänster. Upphandlingen genomförs som ett förhandlat förfarande i enlighet med lagen (2011:1029) om upphandling på försvars- och säkerhetsområdet (LUFS) och omfattas därmed av säkerhetsskyddslagen (2018:585), säkerhetsskyddsförordningen (2018:658) samt Säkerhetspolisens föreskrifter och allmänna råd om säkerhetsskydd (PMFS 2022:1). Detta innebär att Avtalets giltighet förutsätter att ett säkerhetsskyddsavtal ingås mellan Ellevio och Sökanden samt eventuella underleverantörer. Syftet är att säkerställa hög och jämn nivå av fysisk säkerhet vid våra elanläggningar, kontor och övriga skyddsobjekt genom professionell bevakning och skyddsvaktsinsatser. Uppdraget omfattar i huvudsak: · Ronderande bevakning av stationer, kontor och andra anläggningar · Avrop av stationär bevakning och tillträdeskontroller · Skyddsvaktstjänster vid samhällsviktiga skyddsobjekt · Utryckning vid larm och incidenthantering. Larm kan komma från Ellevios driftorganisation alternativt annan larmcentral. · Rapportering, dokumentation och samverkan med Ellevios drift och säkerhetsorganisation Tjänsterna ska utföras i enlighet med gällande lagar och föreskrifter, inklusive Lagen om skydd för samhällsviktiga anläggningar, samt Ellevios interna riktlinjer. Leverantören ska ha välutbildad personal med relevanta certifieringar och tillstånd för både väktar- och skyddsvaktsuppdrag. För att säkerställa lokal närvaro och flexibilitet delas upphandlingen in i fyra geografiska avtalsområden som motsvarar Ellevios nuvarande uppdelning av nätområden: · Avtalsområde 1, Stockholm · Avtalsområde 2, Södra Norrland · Avtalsområde 3, Västra Svealand · Avtalsområde 4, Västkusten Anbud kommer att kunna lämnas för ett eller flera områden. Geografisk indelning framgår av bilaga "områdesindelning". Avtalstiden är 4 år med möjlighet till förlängning. Målet är att avtalet ska bidra till trygghet för Ellevios verksamhet, medarbetare och entreprenörer, samt stärka skyddet av samhällsviktig infrastruktur. Avtalet förväntas träda i kraft under q2 2026. En mer detaljerad tidplan kommer framgå av förfrågningsunderlaget. Sannolikt kommer det krävas upprättande av ett säkerhetsskyddsavtal mellan parterna, exakt besked om detta kommer framgå senare i förfrågningsunderlaget.
Typ av förfarande: Förhandlat förfarande med föregående meddelande om upphandling/under konkurrens
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 79710000 Säkerhetstjänster
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Titel: Väktar- och skyddsvaktstjänster - Avtalsområde 1, Stockholm
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:117754:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 79713000 Vakttjänster, 79711000 Larmövervakningstjänster, 79715000 Patrullering
Optioner:
Beskrivning av alternativen: Kommer framgå av förfrågningsunderlaget.
Del (anbudsområde): LOT-0002
Titel: Väktar- och skyddsvaktstjänster - Avtalsområde 2, Södra Norrland
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:117754:Lot:2
Del (anbudsområde): LOT-0003
Titel: Väktar- och skyddsvaktstjänster - Avtalsområde 3, Västra Svealand
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:117754:Lot:3
Del (anbudsområde): LOT-0004
Titel: Väktar- och skyddsvaktstjänster - Avtalsområde 4, Västkusten
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:117754:Lot:4