2. Förfarande
Förfarande
Titel: Dalheimers hus, ombyggnad
Beskrivning: Upphandlingen avser ombyggnad av Dalheimers hus, en byggnad från 70-talet som ingår i bevarandeprogram och som rymmer många olika verksamheter. Arbeten som ingår är stomkomplettering inkl. installationer, markarbeten samt arbeten med byggnadens skal. En entreprenad för invändig rivning till stomrent samt renovering av befintlig, skadad betongstomme pågår. I denna upphandling har krav ställts på att anbudsgivaren ska ha ett certifierat eller diplomerat kvalitets- och miljöledningssystem.
Intern identifierare: SFF-2024-00691
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Byggentreprenader
Huvudklassificering (cpv): 45212000 Bygg- och anläggningsarbeten: byggnader för fritidsaktiviteter, idrott, kultur, inkvartering och restaurangverksamhet
Ytterligare klassificering (cpv): 45212212 Anläggningsarbete för simbassäng, 45262700 Ombyggnadsarbete, 45310000 Installation av elektriska ledningar och armatur, 45330000 Rörmokeriarbeten, 45331000 Installation av värme, ventilation och luftkonditionering, 45453000 Reparation och renovering, 51900000 Installation av styr- och reglersystem
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0000