2. Förfarande
Förfarande
Titel: Vialer
Beskrivning: Upphandlingen avser ramavtal som ska tillgodose Polismyndighetens behov vid nationellt forensiskt centrum (NFC) i Linköping och omfattar leverans av vialer. Upphandlingen är uppdelad i två (2) ramavtalsområden: 1. Insatsvialer – förkapsylerade och okapsylerade samt 2. Vialer och tillbehör.
Intern identifierare: A275.995/2025
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Varor
Huvudklassificering (cpv): 33793000 Laboratorieglas
Ytterligare klassificering (cpv): 33000000 Medicinsk utrustning, läkemedel och hygienartiklar, 33790000 Laboratorieglas, hygieniskt eller farmaceutiskt glas
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Titel: Insatsvialer - Förkapsylerade och okapsylerade
Beskrivning: Ramavtalsområdet omfattar insatsvialer, med och utan förmonterad kapsyl/lock, som används i automatiserade extraktionsrobotar för vätske-vätskeextraktion samt i gaskromatografi (GC) vid kemiska analyser.
Intern identifierare: Insatsvialer - Förkapsylerade och okapsylerade
Del (anbudsområde): LOT-0002
Titel: Vialer och tillbehör
Beskrivning: Ramavtalsområdet omfattar vialer, kapsyler/lock och övriga tillbehör som används i laboratorieanalyser och automatiserad hantering.
Intern identifierare: Vialer och tillbehör