71855-2021 - KonkurrensutsättningSverige-Umeå: Laboratorieutrustning, optisk utrustning och precisionsutrustning (exkl. glas)
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Instrument och apparater för laborativ forsknings- och utbildningsverksamhet
Referensnummer: FS 2.1.2-909-20
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
38000000 Laboratorieutrustning, optisk utrustning och precisionsutrustning (exkl. glas)
II.1.4.
Kort beskrivning
Umeå universitet inbjuder ert företag att delta i ramavtalsupphandling av Instrument och apparater för laborativ forsknings- och utbildningsverksamhet vid universitet. Vid Umeå universitet bedrivs forskning inom flera områden. Det stora utbudet av produkter med olika egenskaper gör det svårt för universitetet specificera i förväg alla produkter som krävs. Upphandlingen avser att täcka universitets mest nödvändiga instrument och apparater för laborativ forsknings- och utbildningsverksamhet vid universitet.
Ramavtal omfattar 10 produktområden som samtliga har ytterligare ett antal produktgrupper. Anbudsgivaren kan välja att lämna anbud i ett eller flera produktområden samt produktgrupper. Universitet avser att anta samtliga kvalificerade leverantörer, i respektive produktområde, där anbudsgivaren avser att delta. Avrop från ramavtalet kommer ske via Särskild fördelningsnyckel samt Förnyad konkurrensutsättning enligt villkor i bilaga "Särskilda villkor".
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 60 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
38000000 Laboratorieutrustning, optisk utrustning och precisionsutrustning (exkl. glas), 33000000 Medicinsk utrustning, läkemedel och hygienartiklar
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Umeå universitet inbjuder Ert företag att delta i ramavtalsupphandling av Instrument och apparater för laborativ forsknings- och utbildningsverksamhet vid universitet. Vid Umeå universitet bedrivs forskning inom flera områden. Många av universitetets 2 000 forskare tillhör världseliten inom till exempel folkhälsa, epidemiologi, molekylärbiologi, ekologi och miljö, fysiologisk botanik och arktisk forskning. För att forskningsexperiment ska kunna bedrivas minutiös och säkerställa korrekta resultat krävs det att forskare behöver köpa en mängd instrument och apparater. Det stora utbudet av produkter med olika egenskaper gör det svårt för Universitetet specificera i förväg alla produkter som krävs. Umeå universitet syftar därför till att teckna avtal med ett stort antal leverantörer för att möta de behov som kan uppstå. Anbudsgivare uppmanas att erbjuda alla relevanta produkter och tjänster i deras produktsortiment. Upphandlingen avser att täcka universitets mest nödvändiga instrument och apparater för laborativ forsknings- och utbildningsverksamhet vid universitet. Upphandlingen är avgränsad till att innefatta instrument och apparater med ett maximalt värd om 615 000 SEK för en enskild artikel.