718608-2023 - Konkurrensutsättning
Sverige – Byggnation av specialvårdsbyggnader – Nybyggnad Rättspsykiatri, K8 Sigfridsområdet
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem - Meddelande om ändring
Byggentreprenader
2. Förfarande
Förfarande
TitelNybyggnad Rättspsykiatri, K8 Sigfridsområdet
BeskrivningRegion Kronoberg ska uppföra en ny rättspsykiatrisk byggnad för slutenvårdspatienter. Byggnaden skall ombesörja vård för 32 patienter där samtliga patienter skall ha ett eget vårdrum. Utöver detta finns det 4 vårdpatientrum för tillfällig vistelse. Patientkök, personalkök, rum för rekreation m.m. skall uppföras. Ett nytt skyddsrum uppförs som ersättning för dagens skyddsrum. BTA yta för byggnaden är ca 4600m². Idag finns en befintlig byggnad på adressen. Denna byggnad skall rivas i sin helhet.
Intern identifierare23RGK2115
Typ av förfarandeÖppet
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artByggentreprenader
Huvudklassificering (cpv): 45215120 Byggnation av specialvårdsbyggnader
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0000