718640-2024 - Konkurrensutsättning
Sverige – Anläggningsarbete – För utförande av Ostkustbanan delen Kubikenborg-Sundsvall C, entreprenad H (Mark, bro och anläggning) inom Sundsvalls kommun, Västernorrlands län
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem
Byggentreprenader
2. Förfarande
Förfarande
Titel: För utförande av Ostkustbanan delen Kubikenborg-Sundsvall C, entreprenad H (Mark, bro och anläggning) inom Sundsvalls kommun, Västernorrlands län
Beskrivning: För utförande av Ostkustbanan delen Kubikenborg-Sundsvall C, entreprenad H (Mark, bro och anläggning) inom Sundsvalls kommun, Västernorrlands län
Intern identifierare: KOM-408110
Typ av förfarande: Förhandlat förfarande med föregående meddelande om upphandling/under konkurrens
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Byggentreprenader
Huvudklassificering (cpv): 45000000 Anläggningsarbete
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Beskrivning: Mark, bro och byggnadsverk för 2,5km nytt dubbelspår Kubikenborg-Sundsvall. Upphandlingen kommer fullföljas under förutsättning att det finns finansiering säkerställd.
Intern identifierare: För utförande av Ostkustbanan delen Kubikenborg-Sundsvall C, entreprenad H (Mark, bro och anläggning) inom Sundsvalls kommun, Västernorrlands län