718677-2023 - Konkurrensutsättning
Sverige – Avlopps- och avfallshantering, sanering och miljötjänster – Slamhantering
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem
Tjänster
2. Förfarande
Förfarande
TitelSlamhantering
BeskrivningMSVA genomför på uppdrag av Timrå Vatten AB upphandling gällande borttransport av och omhändertagande av slam från de kommunala reningsverken i Timråkommun.
Typ av förfarandeÖppet
Förfarandet är påskyndatja
Motivering för det påskyndade förfarandetUpphandlande myndigheter får använda förkortade tidsfrister om de ordinarie tidsfristerna skulle vara omöjliga att tillämpa på grund av brådskande situationer. Det måste inte vara synnerligen brådskande situationer till följd av omständigheter som den upphandlande myndigheten inte har kunnat förutse och som inte kan tillskrivas den. Omständigheterna för användande av detta förfarande är att befintlig leverantör inte har fortsatt tillstånd för att fullgöra sitt uppdrag och avtalet måste avslutas med omeddelbar verkan.
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artTjänster
Huvudklassificering (cpv): 90000000 Avlopps- och avfallshantering, sanering och miljötjänster
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
Intern identifierareurn:eavrop:mdn:ProcurementProject:91910:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 90513700 Transport av slam, 90513800 Behandling av slam, 90513900 Hantering av slam