2. Förfarande
Förfarande
Titel: Lerums vattenverk om- och tillbyggnad
Beskrivning: Upphandlingen omfattar om-, till- och utbyggnad av ett vattenverk i Lerums kommun. Entreprenadformen är totalentreprenad med partnering. I projektet ingår rivning av befintliga byggnader, tillbyggnad och nybyggnad, samt etablering av tillfälliga processlösningar. Entreprenaden ska utföras under pågående drift.
Intern identifierare: SBN 23.68
Typ av förfarande: Selektivt
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Byggentreprenader
Huvudklassificering (cpv): 45000000 Anläggningsarbete
Ytterligare klassificering (cpv): 65000000 El-, vatten- och energiverk
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0000