71904-2018 - KonkurrensutsättningSverige-Göteborg: Underhåll och reparation av datanätutrustning
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Hantverkstjänster - Datanät
Referensnummer: 111/16
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
50312300 Underhåll och reparation av datanätutrustning
II.1.4.
Kort beskrivning
AFA.21 Översiktlig information om objektet.
Upphandlingen avser Ramavtal gällande Datanätsarbeten.
Med Ramavtalen som grund kommer avrop att göras för varje u.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45232300 Uppförande och tillhörande arbeten för telefon- och kommunikationsledningar, 45310000 Installation av elektriska ledningar och armatur, 45311000 Installation av elektriska ledningar och kopplingsarbeten, 45314000 Installation av telekommunikationsutrustning, 45315100 Eltekniska installationer, 50312310 Underhåll av datanätutrustning, 50330000 Underhåll av telekommunikationsutrustning, 50332000 Underhåll av telekommunikationsinfrastruktur
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Med Ramavtalen som grund kommer avrop att göras för varje uppdrag, där omfattning och övriga förutsättningar preciseras.
Avtalsanvändare:
Göteborgs Stad. För mer information se webbplats: http://www.goteborg.se.
Göteborgs kyrkogårdsförvaltning.
Räddningstjänsten Storgöteborg.
Göteborgsregionens kommunalförbund och ISGR AB.
Upphandling omfattar Datanätsarbeten gällande data- och telenät avseende installation, reparation, felsökning och service av nät och uttag. Arbeten kan bestå av både kompletteringar av befintliga installationer samt nyinstallationer.
Arbeten utförs ofta i lokaler med pågående verksamhet.
Beräknad ramavtalsvolym: 5 000 000 SEK/år.
Angiven volym är en uppskattning baserad på omsättning av befintliga Ramavtal och innebär endast ett riktvärde. Det verkliga utfallet kan bli såväl högre som lägre och några garanterade volymer lämnas inte.
Verksamhet som berör ramavtalsområdet kan bedrivas i egen regi. I sådana fall är Ramavtalet att betrakta som ett komplement till den egna verksamheten. Observera att det kan finnas redan gällande avtal för verksamhet som berör Ramavtalets område. Dessa avtal upphör inte att gälla i anledning av detta Ramavtal.
Under ramavtalstiden kan förändringar komma att ske utifrån politiska beslut, verksamhets- och organisationsförändringar m.m. som kan påverka behovet, volymerna, antalet avtalsanvändare eller leveransställen.
Upphandlingen avslutas genom att Inköp och upphandling och de antagna Anbudsgivarna tecknar Ramavtal.
Upphandling omfattar Datanätsarbeten avseende installation, reparation, felsökning och service av nät och uttag.
Arbeten kan bestå av både kompletteringar av befintliga installationer samt nyinstallationer.
Angiven volym är en uppskattning baserad på omsättning av befintliga Ramavtal och innebär endast ett riktvärde.
Det verkliga utfallet kan bli såväl högre som lägre och några garanterade volymer lämnas inte.
Majoriteten av den volym som beställts på befintliga ramavtal utgörs av mindre arbeten med låga kontraktssummor.