71906-2018 - KonkurrensutsättningSverige-Piteå: Konsulttjänster för vägar
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Tekniska konsulttjänster - Ingenjör Mark/Väg
Referensnummer: 18INK016
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71311210 Konsulttjänster för vägar
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar Piteå och Älvsbyns kommuners behov av ramavtal för tekniska konsulter, genren "Ingenjör Mark/Väg".
Till respektive kommun hörande organisationer äger också rätt att avropa från tecknade ramavtal.
Respektive kommun fattar sina egna beslut och tecknar sina egna avtal.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 4 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
71311210 Konsulttjänster för vägar, 71530000 Konsulttjänster för bygg- och anläggningsarbeten
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen