Anbud eller anbudsansökningar ska skickas till ovannämnda adress
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Tak- och fasadåtgärder, by 105 och 106
Referensnummer: RS 437-2022
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 45443000 Fasadarbeten
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser en utförandeentreprenad som omfattar ombyggnation av tak, byte, fönster, målning av fasad, byte av ventilationsaggregat samt nya solceller på byggnad 105 och 106 vid Skellefteå lasarett.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 95 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 45443000 Fasadarbeten, 45261215 Läggning av solcellsplattor, 45421132 Montering av fönster, 45331000 Installation av värme, ventilation och luftkonditionering, 45261900 Reparation och underhåll av tak
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen