719287-2022 - KonkurrensutsättningSverige-Klippan: Larmövervakningstjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Trygghetslarm SÄBO - Klippans kommun
Referensnummer: 22/458
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
79711000 Larmövervakningstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser anskaffande en fungerande tjänst av digitalt trygghetssystem så att kommunen kan utföra sitt åtagagande gentemot de som bor i Kommunens Särskilda boenden och säkerställa deras trygghet.
Anbudsgivaren åtar sig ett helhetsåtagande som bl a innehåller ett IT-system inkl. mobilapplikation, larmsensorer (t.ex. larmklockor, trampmattor, tillsynskameror), drift (med underhåll och support), införande, utbildning och konsulttjänster.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
35121700 Larmsystem, 35125000 Övervakningssystem, 35125300 Övervakningskameror, 38822000 Fjärrstyrda larmanordningar, 45312000 Installation av larmsystem och antenner, 79714000 Övervakningstjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Uppdraget omfattar en trygghetslarm för särskilt boende som fungerar 24/7/365.
Anbudsgivaren åtar sig ett helhetsåtagande innehållande:
* IT-system inkl. mobilapplikation
* Larmsensorer, t.ex. larmklockor, trampmattor, tillsynskameror
* Drift, underhåll och support
* Införandeprojekt
* Utbildning
* Konsulttjänster
* Avveckling vid avtalets upphörande
Kommunens uppskattade totala investeringskostnad, option inräknat, är 1 750 000 och driftskostnad för trygghetslarm uppgår till ca 400 000 SEK per år. Anbudsgivaren kan betrakta detta som en vägledning för omfattningen. Kommunen lämnar ingen garanti för samma omfattning under avtalsperioden, utan omfattningen kan komma att förändras under denna period.
Takvolym för ramavtalet är 5 000 000 kr. När köp på detta avtal uppgått till maxvolymen ska avtalet upphöra att gälla snarast möjligt och en ny upphandling kommer att genomföras. Maxvolymen ska inte förväxlas med uppskattad omfattning för upphandlingen.
Avtalstiden planeras till 48 månader. Kommunen har rätt att när som helst säga upp avtalet utan specifik orsak med en uppsägningstid om 6 månader. Avtalet löper dock minst i 36 månader. Startdatum för avtalet kan bli uppskjutet vid en eventuell överprövning och vid händelser som kommunen rimligen inte kunnat förutse. Den totala avtalstiden kommer att vara oförändrad. Viss verksamhet som berör avtalsområdet kan bedrivas i egen regi. I sådana fall är ramavtalet att betrakta som ett komplement till den egna verksamheten.