Typ av upphandlande myndighet Regionalt eller lokalt organ
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Tekniska konsulter Besiktning
Referensnummer: 22/29
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 71631000 Teknisk besiktning
II.1.4.
Kort beskrivning
Denna upphandling avser Tekniska konsulter för besiktning av nyproduktion av bostadsfastigheter samt ombyggnation av bostadsfastigheter och lokaler. Arbetet sker i samverkan med Järfällahus AB:s projektchef/projektledare och projektgrupp
Uppdrag/projekt som avropas ifrån ramavtalet ska avse tillhandahållandet av en besiktningsorganisation, antingen enstaka besiktningsmän eller en huvudbesiktningsman.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 10 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 71000000 Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster, 71310000 Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster, 71630000 Teknisk besiktning och provning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Denna upphandling avser ramavtal för besiktning av nyproduktion av bostadsfastigheter samt ombyggnation av bostadsfastigheter och lokaler. Arbetet sker i samverkan med Järfällahus AB:s projektchef/projektledare och projektgrupp