71935-2017 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Lager
Meddelande om upphandling
Tjänster
Direktiv 2004/18/EG
II.1.
Beskrivning
II.1.1.
Den upphandlande myndighetens benämning på upphandlingen
Upphandling av lager- och logistiktjänster för Polismyndigheten och Tullverket.
II.1.2.
Typ av kontrakt och plats för utförande eller leverans
Tjänstekategori: nr 27: Övriga tjänster
Nuts-kod
II.1.4.
Information om ramavtal
Ramavtal med en enda aktör
Ramavtalets löptid
Antal år: 4
Uppskattat totalt värde av upphandlingen för hela ramavtalets löptid
Uppskattat värde, exkl. moms: 11 000 000 SEK
II.1.5.
Kort beskrivning av upphandlingen eller inköpet/inköpen
Upphandling av lager- och logistiktjänster för Polismyndigheten och Tullverket. Anbudsgivare uppmanas att ta del av hela Förfrågningsunderlaget på Polisens hemsida: https://polisen.se/Aktuellt/Aktuella-upphandlingar/
II.1.6.
Gemensam terminologi vid offentlig upphandling (CPV-kod(er))
44440000 Lager, 79991000 Lagerhantering, 42417200 Transportörer, 60161000 Pakettransporter
II.2.
Upphandlingens omfattning
II.2.1.
Total mängd eller omfattning
Avtalet träder i kraft tidigast den 30.6.2017 och då Avtalet undertecknats av parterna efter att avtalsspärrtiden löpt ut. Avtalet gäller i två (2) år. Polismyndigheten och Tullverket äger därefter rätt men har inte skyldighet att förlänga Avtalet med upp till tolv (12) månader i taget och upp till två (2) år med i övrigt oförändrade villkor. Anbudsgivare uppmanas att ta del av hela Förfrågningsunderlaget på Polisens hemsida: https://polisen.se/Aktuellt/Aktuella-upphandlingar/
II.2.2.
Information om optioner
Option: nej