719380-2023 - Konkurrensutsättning
Sverige – Kemiska produkter – Aluminiumsulfat till Borgs vattenverk i Norrköping
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem
Varor
2. Förfarande
Förfarande
TitelAluminiumsulfat till Borgs vattenverk i Norrköping
BeskrivningUpphandlingen omfattar att leverera Aluminiumsulfat i granuler (granulat) till Beställarens produktionsanläggningar. Beräknad årsförbrukning av Aluminiumsulfat är 600-800 ton. Beställaren uppskattar ramavtalets totala behov av Aluminiumsulfat under hela ramavtalsperioden inklusive förlängningar till 5500 ton, detta utgör ramavtalets takvolym. Observera att uppdragets omfattning endast är uppskattad och gäller utan förbindelse.
Intern identifierareABV 2023/0670
Typ av förfarandeÖppet
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artVaror
Huvudklassificering (cpv): 24000000 Kemiska produkter
Ytterligare klassificering (cpv): 24962000 Vattenreningskemikalier
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0000