Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Skogliga tjänster
Referensnummer: RS221163
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 77200000 Skogstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Hallands läns skogsallmänning bildades 1916 med ändamålet att köpa in, plantera och förädla så kallade kalmarker och omvandla dem till produktiv skog. Inköpen av skogsmarkerna har skett via anslag från Landstinget i Halland samt genom privata donationer.
Uppdraget omfattar Administration, Skogsvård samt Försäljning av skogsprodukter och annat material. Därutöver innefattar uppdraget deltagande i utvecklingsprojekt
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 16100000 Jordbruks- och skogsmaskiner för markberedning eller odling, 45111220 Röjning av ris och buskar, 77211300 Trädröjning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen