2. Förfarande
Förfarande
Titel: Bevakningscentral
Beskrivning: Upphandling av larmcentraltjänster enligt LUFS Ellevio inbjuder härmed leverantörer att ansöka om att lämna anbud på larmcentraltjänster. Upphandlingen genomförs enligt lagen (2011:1029) om upphandling på försvars- och säkerhetsområdet (LUFS). Uppdragets omfattning Uppdraget avser tillhandahållande av larmcentraltjänster för: Mottagning och hantering av larm och kameraövervakning från skyddsobjekt, fastigheter och tekniska system.Hantering av person- och trygghetslarm.Dirigering av insatsresurser enligt förutbestämda åtgärdsplaner.Rapportering, logghantering och uppföljning i enlighet med fastställda rutiner.Tjänsten ska tillhandahållas med hög driftsäkerhet, redundans och fullständig efterlevnad av tillämpliga säkerhetsskyddsbestämmelser. Systemet ska inte vara beroende av molntjänster eller liknande externa internetberoenden. Avtalstid Avtalstiden är 4 år med möjlighet till förlängning. Särskilda krav Leverantören ska: Leverantören ska ha auktorisation från Länsstyrelsen som bevaknings-/larmcentral enligt lagen (1974:191) om bevakningsföretag.Larmcentralen ska vara certifierad enligt SSF 136:5 (eller motsvarande aktuell norm för larmcentraler).Kunna uppfylla krav enligt säkerhetsskyddslagen (2018:585) samt tillhörande föreskrifter.Ha dokumenterad erfarenhet av uppdrag inom försvars- eller säkerhetsområdet. Anbudssökande ska även kunna uppvisa 3 referensuppdrag på som innehåller över 100 uppkopplade larmanläggningar samt mer än 15 anläggningar med kamerauppkopplingar de senaste 3 åren. Lämnade referenser får komplettera varandra, dvs totalt sett ska lämnade referenser styrka anbudssökandes erfarenhet av samtliga arbetsmoment enligt ovan. Ha förmåga att erbjuda säker integration mot beställarens system Målet är att avtalet ska bidra till trygghet för Ellevios verksamhet, medarbetare och entreprenörer, samt stärka skyddet av samhällsviktig infrastruktur. Avtalet förväntas träda i kraft under q2 2026. En mer detaljerad tidplan kommer framgå av förfrågningsunderlaget. Sannolikt kommer det krävas upprättande av ett säkerhetsskyddsavtal mellan parterna, exakt besked om detta kommer framgå senare i förfrågningsunderlaget.
Typ av förfarande: Förhandlat förfarande med föregående meddelande om upphandling/under konkurrens
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 79710000 Säkerhetstjänster
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:120112:Lot:1
Optioner:
Beskrivning av alternativen: Kommer framgå av förfrågningsunderlaget.