II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 71310000 Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster, 71321300 Konsulttjänster inom VA, 71323200 Teknisk konstruktion av anläggning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Stockholm Parkering har med anledning av planerade projekt behov av styrkonsulter kopplade till nyproduktion, ombyggnads och underhållsprojekt. Mestadels i form av underjordiska garage och parkeringshus. Uppdraget innebär att upprätta i tidiga skeden stödja brand, el och ventilationskonsult med underlag på möjliga tekniska lösningar därefter upprätta teknisk beskrivning och ritningar av seende styr och övervakningssystem.